Odbudowa założenia dworskiego
w Studziankach

630 m²

Wyjątkowym i spektakularnym projektem okazała się rewaloryzacja założenia parkowo-dworskiego z odbudową dworu i zabudowań folwarcznych.
Zdziczały park podworski nie był konserwowany od końca lat 50 kiedy został rozebrany dwór. Przez sześć dekad, całkowicie zarosły samosiewami stawy, całkowicie zanikł układ kompozycyjny Parku. Budynki gospodarcze, w tym obora z połowy XVIII wieku stanowiły zagrożenie, strasząc zawalonymi dachami i osuwającymi się ścianami. Współpraca projektowa z prof. Małgorzatą Milecką przy założeniach rewaloryzacyjnych pozwoliła ustalić wiele historycznych zależności. Poszukiwania fundamentów dworu zakończyły się w miejscu całkowicie zarośniętym dojrzałym drzewostanem – w lokalizacji, której nie spodziewał się urząd konserwatorski.
Ogromnym wysiłkiem fizycznym, oraz niebagatelnymi nakładami finansowymi został oczyszczony kilkunasto hektarowy park i okoliczne stawy. Odnalezione zostały osie kompozycyjne z monumentalnymi alejami kasztanowców i ponad 200 letnich grabów.
Zaprojektowany został nowy dwór na fundamentach historycznego obiektu. Park został ogrodzony stylowym olchowym płotem, zaprojektowane zostały drewniane bramy wjazdowe stylizowane na historycznych wzorcach ziemiańskich siedzib. Wokół kapliczki z rzeźbą Św. Nepomucena – zlokalizowanej zgodnie z najlepszymi tradycjami nad ciekiem wodnym – zorganizowano półkoliste wygrodzenie z terenu parkowego, aby utrzymać publiczny charakter ważnego dla lokalnej społeczności elementu sakralnego. Zmodernizowano zabytkowe magazyny i obory. Nie został odbudowany interesujący spichlerz – być może stanie się to w niedalekiej przyszłości.

<- Wstecz